Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login
+90 252 645 1558 info@rudderyachting.com

Transitlog / Giriş – Çıkış İşlemleri

Rudder Yatçılık ve Gemi Acenteliği; Yabancı Bayraklı Özel Tekneler ve Yabancı Bayraklı Ticari Tekneler için yurtdışı çıkış ve yurtiçi giriş işlemleri yapılmaktadır.

Yabancı Bayraklı Teknelerin Transitlog Belgelerinin ülkemizdeki geçerlilik süreleri 1 yıldır.

Yabancı Bayraklı Tekneler her yıl yenilenmesi gereken Transitlog (Seyir İzin Belgesi, Yat Kayıt Belgesi) belgeleriyle birlikte Türkiye’de kalış süreleri 5 yıldır.

Yabancı  Bayraklı Teknelerin belge yenileme ve giriş işlemlerinde;  30 Net ton üstünde ise fener ücreti alınmaktadır. Fener ücretlerine Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yabancı Bayraklı Teknelerin Türkiye’de sorunsuz dolaşabilmesi için gerekli olan evrakların tamamen temin edilip sürekli teknede bulunması önem arz etmektedir.

Transitlog işleminin sorunsuz yapılabilmesi için gerekli evraklar;

-Register belgesi

-Güncel sigorta poliçesi

-Apostille

-Kaptan atama belgesi

-Eski transitlog

-Demirbaş listesi

-Yat personelinin yeterlilik belgeleri

Yabancı bayraklı tekne kayıtlarının yut dışında ikameti olmayan şahısların kendi adlarına (bireysel olarak) tekne kayıt etmeleri, yasalara aykırı olduğundan mutlaka yabancı şirket üzerine kayıt etmeleri gerekmektedir.

Yabancı Bayraklı teknelerin Transitlog (Seyir İzin Belgesi, Yat Kayıt Belgesi) işlemleri ticari teknelerde bazı ek prosedürlere yol açmaktadır.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Turizm İşletme Belgesi olmayan yabancı bayraklı ticari bir yat Türkiye sularında seyir edeceği zaman, her seyrinde Tam boy X 50 EURO ve ilave olarak 160,00TL Sektörel Hizmet Payı harçlarını ödemesi gerekmektedir.

Paris MOU kapsamında Avrupa liman veya marinalarına giriş gerçekleştirecek ticari yatlardan Paris MOU kapsamında ilgili liman devletlerinin istediği ek belge ve uygulamalar mevcuttur. Bu alanlarda gerekli işlemleri öğrenmek ve teknik destek almak üzere tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Rudder Yatçılık ve Gemi Acenteliği; Türk Bayraklı Özel Tekneler ve Türk Bayraklı Ticari Tekneler için yurtdışı/yurtiçi çıkış ve giriş işlemlerini sizin adınıza gerçekleştirmektedir.

Türk Bayraklı Özel Tekneler için İstenilen belgeler;

-Ruhsatname

-Güncel sigorta poliçesi

-Kaptan yetki belgesi

-Eski transitlog

-Yat personelinin yeterlilik belgeleri

-Yat personelinin sağlık evrakları (sarı kağıt)

Türk ticari tekneler için bunlara ek olarak ; Denize elverişlilik belgesi aranır.

Bu kapsamda Türk bayrağı taşıyan tüm ticari veya özel tekneler transitlog (seyir seyir izin belgesi) işlemlerini her sefer öncesi ilgili liman başkanlıklarına onaylatarak gerekli yasal işlemlerini gerçekleştirmek zorundadır. Bu alanda hizmet almak ve detayları öğrenmek için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Zeki İzzet Çağman

 : info@rudderyachting.com

: +905321390494

acenta hizmetleri

tr_TR