+90 252 645 1558 info@rudderyachting.com

Yassıca Adalar

Yassıca Adaları irili ufaklı adacıklardan oluşan takım adalarıdır. Adanın kumlu ve sığ olan kısmında yüzmeyi yeni öğrenenler ve çocuklar keyifli zaman geçirebilir.Aynı zamanda adada bulunan patika yollardan yürüyüşe çıkıp harika Göcek koyları fotoğrafları çekmenizde mümkün. Ada da restaurant bulunmamakta fakat aperatif olarak atıştırabileceğiniz Gözleme yapan tekneler bulunmakta.

Göcek Adası

Göcek Adası, Göcek’in doğal bir liman olmasındaki en büyük etkendir. Göcek’in tam girişinde bulunduğu için Göcek’i Gün Doğusu, Keşişleme ve Kıble yönünden esen rüzgarlardan büyük bir oranda korur. Bu ada üzerinde irili ufaklı çok sayıda plaj vardır. Yatçılar tarafından en çok ziyaret edilenleri  batı yönündeki  batı koyu ve doğu yönündeki incirli koy’dur. Adada incirli koy dışında hiç bir ticari alan yoktur. İncirli koyu ziyaret edip orada bulunan işletmeden  ihtiyaçlarını karşılayabilir ve şezlonglarından faydalanabilirsiniz.

Boynuzbükü Koyu

Bu koy Günlük ağaçları ile kaplıdır ve bölgeyi keşfetmek için etrafta bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bitkiler, kuşlar ve yaban hayatın birçok çeşidini bu koyda bulabilirsiniz. Koyda hali hazırda yelkencilerin sıkca ziyaret ettiği bir restaurant ve iskelesi bulunmaktadır. Bu restaurant da sabah kahvaltısı ve akşam yemeği için mola verebilir yada günü birlik olarak ziyaret edebilirsiniz.

Tersane Adası

Eski adı Telandria olan Tersane Adası’ nın Kuzey Batı tarafından giriş yapılan Kış Limanı adından da anlaşılacağı gibi Kış aylarında bile korunaklı bir liman olmakta. Fethiye Körfezindeki en büyük ada olan Tersane Adası Bizans Dönemi ‘nden sonra Osmanlı Döneminde de kullanılan tarihi Tersane’nin kalıntılarına sahiplik ediyor.  Tersane Adası’ nın doğusunda demirlemeye müsait Yaz Limanı Koyu bulunmakta.Tersane Adası’ nda yaşayan Rumlar nüfus mübadelesi ile Lozan Anlaşması’ ndan sonra adadan ayrılıyorlar. Tersane Adasında bulunan restauranın iskelesine yanaşabilir,ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve gece konaklayabilirsiniz.

Domuz Adası

Simavi ailesine ait olan Domuz Adası, Kapıdağ Yarımadasına en yakın olan adadır. Ada ismini bu mesafeden yüzerek adaya geçen Domuzlardan almaktadır. Adanın kuzeyindeki Panço koyu demirleme için tercih edilen yerlerden. Domuz adası ve Tersane adası arasında kalan akvaryum koyu da maskeli dalışlar için muazzam bir yerdir.

Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1974 de Göcek’e yaptığı bir yolculuk sırasında koyun yamacındaki bir kayaya çizdiği balık resmi, o günden sonra koyun adının Bedri Rahmi olarak anılmasına neden olmuş.Öyle ki bu büyük balık resmi koyun girişinde uzaktan bile seçilebiliyor ve dikkatli incelendiğinde içinde altı hayvanın tasvir edildiği görülüyor. Dolayısıyla doğal güzelliği yanında bu resimle de bolca turist çekiyor Bedri Rahmi Koyu. Ahşap iskelesi, mütevazı restoranları, çam ve zeytin ağaçları, gizli kalmış kaya mezarları ile hem doğa hem de kültür turu için birebir.

Göbün

Göbün Koyu tarihi ve doğa dokusuyla ziyaret edilmesi gereken koylardan birisi. Bizans döneminden kalan tarihi kalıntılara, Kral mezarlarına rastlayacağınız ada açık hava müzesi niteliğinde.Aynı zamanda kısa ir yürüyüş mesafesiyle adanın üst kısmında bulunan birkaç hanelik köye yürüyüş yapabilir,yöresel lezzetlerden tadabilirsiniz, köyde ki mescidde ibadet etme imkanı da var. Koy geceleme için uygun ve korunaklı. Göbün Koyu’ nda bulunan restaurant’ ın iskelesine tonoz sistemi sayesinde demir atmadan yanaşabilirsiniz.

Sarsala

Kara yolu bağlantısı olduğu halde çok fazla bilinmeyen bu koy, gölgede kalmak isteyenlere az da olsa ağaçlık bir alan sunuyor. Etrafında konaklamak için herhangi bir tesis bulunmadığından genellikle günübirlik tatilcileri ağırlayan Sarsala Koyu’nun özellikle hafta içi oldukça tenha olduğunu söylemeliyiz. Hafta sonu ise, huzurlu birkaç saat geçirip gözden uzak bir şekilde yüzmek isteyen tatilcilerin uğrak yeri oluyor. 

Sarsala Koyu, etrafında yapılaşma olmaması sebebiyle, günümüze kadar korunarak gelmeyi başarmış bir koy. Zaten koyun güzelliğini de bu özelliğiyle açıklayabiliriz. Koyda küçük bir kafeterya ve plaj voleybolu sahası bulunuyor.

Kleopatra Koyu (Hamam Koyu)

Bu koya, Antik Mısır’ın son Hellenistik kraliçesi olan Kleopatra’nın ziyaret ettiğine inanıldığı için “Kleopatra Koyu” deniliyor.  Rivayete göre; Kleopatra buraya geldiği zamanlarda yıkanabilmek amacıyla bir hamam yaptırmış. Hatta bu hamam kalıntıları nedeniyle koya bir zamanlar “Hamam Koyu” deniliyormuş.  Koyda bulunan duvar kalıntıları için ise, Mısırlı askerlerin Kleopatra’yı korumak için yaptıkları büyük duvarın kalıntıları olduğu söyleniyor. 

Tur şirketlerinin uğrak yerlerinden biri olan bu koyun çok kalabalık olduğunu söylemeliyiz. Oldukça büyük olan bu koyda, uzun yürüyüşler yapabilir, denize girdiğiniz zamanlarda ise deniz içindeki canlıları keşfedebilirsiniz. 

tr_TR